Sarımsak Şampuanları Önemi

canan

Member
Sarımsak Şampuanları Önemi
Sarımsak, eski çağlarda asırlarca en önemli antibiyotik ve saç besleyici olarak kullanılmıştır. Henüz modern tıbbın gelişmediği asırlarda her türlü saç ve sakal dökülmesi sorununda, saç kıran hastalığının tedavisinde, sarımsağa başvurulmaktaydı.

Günümüzde erkek berberlerinin birçoğu, saçkıran hastalığının tedavisinde hâlâ sarımsağı ilaç olarak kullanmaktadır. Hatta sakalı seyrek çıkan veya bazı bölgelerde çıkmayan erkeklere, sarımsağın çiğ halde bölgeye uygulanması salık verilmektedir.

Sarımsak Şampuanları Faydaları
Eski çağlarda yaşayan insanlar veya günümüz berberleri eğer sarımsağın bu sorunlara çözüm olduğunu görmeseydi kullanmazlardı. ‘Demek ki sarımsak saç ve tüyler için besleyici bir özellik göstermekte, sağlıklı saç ve sakal çıkışını desteklemektedir.’

diye düşünebiliriz. Bu durumda sarımsağın modern çağda da saç sağlığı için kullanılmaması düşünülemezdi. Bundan dolayı saç sağlığı ürünleri üreten firmalar sarımsağı şampuan içerisinde kullanmışlar, çeşitli sarımsak şampuanları üretmişlerdir. Bunlardan bazılarını burada anlatmaya çalışacağız:

Garlex:
Kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen sarımsak şampuanları arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan allantoin ve biotin maddeleri sayesinde saç çıkışını teşvik eder, dökülmeyi engeller. Böylece saç kaybının önüne geçerken daha gür saçlara kavuşmanızı sağlar.

Sarımsağın kokusunu engellemek amacıyla içeriğinde kullanılan parfüm bileşenleri sayesinde saçlarınızın ve banyonuzun mis gibi kokmasını sağlar. Ayrıca saçlarınıza kattığı ışıltı ve dolgunluk, Garlex’in ne kadar işe yaradığını bizlere somut olarak göstermektedir.

Nivalis:
Bu üründe de sarımsak kokuları, parfüm katkıları sayesinde bastırılmıştır. İçeriğindeki alicin maddesi sayesinde saç dökülmesi, kırılması, kepek, mat görünüm vb. her türlü saç sorunu engellenmektedir. Nevalis’te ayrıca saçların ve saç köklerinin daha kuvvetli olmasını sağlayan pro vitamin B5 katkısı bulunmaktadır.

Sinoz:
İçeriğinde sarımsak özlerinin yanı sıra saç için faydalı bitkisel yağları da barındıran Sinoz, saç derisinin ve saçların sağlıklı olmasını, dolayısıyla iyi bir görünümü sizlere sunmaktadır. Uygulandığında saç dökülmelerini neredeyse sıfıra indirir.

Yeni saç çıkışını da teşvik edeceği için dökülen az miktardaki saçın yerine kat kat fazlasının çıkmasını sağlar. Ayrıca papatya, ısırgan otu, melisa yaprakları ve rezeneyle desteklenen içeriği sayesinde hem canlı görünüm, hem de güzel bir koku sağlar. Güzel koku için diğer ürünlerde olduğu gibi parfüm katkıları da eklenmiştir.