Bombay HC'de RTE Yasası değişikliğine karşı açılan dilekçe

hulya

New member
Eyalet hükümetinin Eğitim Hakkı (RTE) Yasasında yaptığı değişikliğe itiraz eden ikinci bir dilekçe Bombay Yüksek Mahkemesine (HC) sunuldu. Dilekçede, eyalet hükümetinin RTE Yasası'nda yaptığı değişikliğin çocukları eğitim hakkından mahrum bıraktığı belirtiliyor ve RTE kapsamında ayrılan kontenjanların %25'ine yardımsız okullarda da kabul edilmesi talep ediliyor.

9 Şubat 2024 tarihli gazete tebliğine göre eyalet hükümeti, RTE'de ayrılan koltukların %25'inin kabul prosedürünü değiştirdi. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

Akhil Bharatiya Samajwadi Shikshan Sabha'nın başkan vekili Sharad Javadekar şunları söyledi: “Akhil Bharatiya Samajwadi Adhyapak Sabha Pune ve Pune ve Nagpur Halk Adaleti Hareketi tarafından açılan bu kamu yararı davası (PIL) Bombay HC'de birleştirildi ve birleştirilecek. Duruşma 8 Mayıs'ta yapılacak. Bu dilekçemizde öncelikle uzaklaştırma kararı verilmesini, ikinci olarak da 9 Şubat 2024 tarihli resmi gazete ilanının tamamen iptal edilmesini ve daha önce olduğu gibi finansmanı olmayan okullara yüzde 25 giriş ücreti uygulanmasını talep ediyoruz.”

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Mahkemeye saygı göstermek kaydıyla, mahkemenin kararında 12.1C maddesinin gerekçelerinin dikkate alınmadığı kanaatindeyiz. Birlik Eğitim Bakanlığı, 2009 tarihli Çocukların Ücretsiz ve Zorunlu Eğitim Hakkı Kanunu'nun hükümlerini açıklayan tebliğinde, farklı kökenden gelen çocukların birlikte öğrendiğini söyledi. Bu nedenle yetenekleri maksimum düzeyde geliştirilir. Javadekar, “Daha önce 'aynı okul' ve 'mahalle okulu' kelimeleri kullanılıyordu” dedi ve artık buna “kapsayıcı eğitim” dendiğini ekledi.

9 Şubat 2024 tarihli gazete tebliğine göre eyalet hükümeti, RTE'de ayrılan koltukların %25'inin kabul prosedürünü değiştirdi. Akhil Bharatiya Samajwadi Shikshan Sabha, Bombay HC'de buna itiraz eden bir kamu yararı davası (PIL) açtı ve Bombay HC, bu bağlamda 25 Nisan'da bir dilekçe sundu. Üç ebeveyn, yani Pune'dan Shivaji Talware; ve Bhosari'den Rahul Bansod ve Sandeep Patil de Akhil Bharatiya Samajwadi Adhyapak Sabha ile birlikte dilekçe sahipleridir.

Bansod, “RTE'deki yüzde 25'lik rezervasyonun rolü, Anayasa'nın kardeşlik, sosyal adalet ve fırsat eşitliği gibi değer kavramlarıyla uyumludur.” dışlanmış, geri kalmış ve dezavantajlı çocuklara kaliteli eğitim sağlamaktan sorumlu okullar.”

Haberler / Şehirler / Pune / Bombay HC'de RTE Yasası değişikliğine karşı açılan dilekçe